Iz Dolenjskega muzeja so nam sporočili izjemno zanimivo šahovsko odkritje. V okviru priprave razstave ob 100-ti obletnici novomeške pomladi so raziskovali življenje gospoda Zdenka Skalickega (sicer enega manj znanih akterjev tega kulturnega prebujanja).

V časopisu Slovenec (iz aprila leta 1927) so našli članek o šahovskem tekmovanju v Novem mestu – glej priloženo fotografijo, novica Novo mesto na sredini strani). V njem je še cela kopica priimkov šahistov, morda se naši najstarejši člani spomnijo kakšnega od teh igralcev. Gre za doslej najstarejši pisni vir o šahu v Novem mestu!

Ni pa še čisto jasno, ali so jeseni 1926 v Novem mestu ustanovili športno ali šahovsko društvo (o tem govori članek), oboje ima kratico ŠD – če bi se to potrdilo, nas v hipu postarajo za 20 let, doslej je veljalo, da delujemo od 1946 dalje.